- Úvod
- PORADENSTVO
- Na čo slúži oximeter?
Pulzná oximetria (PO) je používaná v zdravotníctve na neinvazívne meranie hladiny kyslíka v krvi pacienta. Nová štúdia ukazuje aké životne dôležité môže byť domáce monitorovanie hladiny kyslíka.
V článku Pulzné oximetre v centre pozornosti sa dočítate:
Čo je prstový pulzný oximeter?
Jedná sa o elektronické zariadenie, ktoré sa aplikuje na prst pacienta. Zariadenie meria srdcovú frekvenciu a nasýtenie kyslíkom v červených krvinkách na základe čoho je užitočné pri hodnotení stavu pacientov nielen s ochorením pľúc. Pulzné oximetre sú v súčasnosti veľmi dopytovanými zariadeniami nakoľko nízka úroveň nasýtenia kyslíkom môže byť znakom COVID-19.
Lekári navyše uvádzajú, že u niektorých pacientov s COVID-19 sa náhle vyvinie stav nazývaný „tichá hypoxia“ pri ktorom ľudia vyzerajú a cítia sa pohodlne - nezaznamenávajú dýchavičnosť ale ich hladina kyslíka je nebezpečne nízka. Stáva sa to u pacientov v nemocnici aj doma - ide však o osobitný problém pretože príznak môže naznačovať závažnú pneumóniu súvisiacu s COVID-19, ktorá si vyžaduje až pľúcnu ventiláciu.
Z toho dôvodu niektorí ľudia môžu alebo chcú sledovať hladinu nasýtenia kyslíkom aj v pohodlí domova.
Môže pulzný oximeter zistiť či má niekto COVID-19 alebo ako sa mu darí, ak ho má?
Neodporúčame používať pulzný oximeter ako spôsob ako zistiť, či má niekto COVID-19. V prípade, ak má niekto COVID-19 pulzný oximeter mu môže pomôcť strážiť jeho zdravie a zároveň mu poskytovať informáciu o tom či potrebuje lekársku starostlivosť. Aj keď pulzný oximeter môže niekomu pomôcť cítiť sa akoby mal určitú kontrolu nad svojím zdravím, nie je tomu tak. Hladina kyslíka meraná pulzným oximetrom nie je jediný spôsob, ako zistiť či je niekto chorý. Niektorí ľudia sa môžu cítiť veľmi chorí a majú dobrú hladinu kyslíka, iní sa môžu cítiť v poriadku ale majú nízku hladinu kyslíka.
Úroveň kyslíka môže byť nízka ak má niekto dýchavičnosť, dýcha rýchlejšie ako zvyčajne alebo sa cíti príliš chorý na to aby mohol vykonávať svoje bežné denné činnosti aj keď pulzný oximeter tvrdí, že jeho hladina kyslíka je normálna. Ak máte tieto príznaky, ihneď zavolajte lekára alebo iného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Ako často merať saturáciu krvi kyslíkom?
Dôležité je poznanie bazálnej východiskovej hodnoty saturácie, preto odporúčame merať saturáciu pravidelne, minimálne raz denne u všetkých klientov.
U klientov s pozitívnym výsledkom testu na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 je potrebné zvýšiť frekvenciu merania na minimálne 3 krát denne (ráno, obed, večer).
- Je potrebné zaznamenávať hodnoty saturácie spolu s ďalšími indikátormi ochorenia COVID-19 do karty – denného záznamu klienta, aby bolo možné sledovať vývoj príznakov a zdravotného stavu.
- Potrebné je sledovať u klientov s ochorením COVID-19 tieto ukazovatele
- Subjektívne: respiračné príznaky (kašeľ, dychavičnosť), bolesti na hrudníku a bolesti dolných končatín
- Objektívne: telesná teplota, saturácia krvi kyslíkom, pulzová srdcová frekvencia, tlak krvi, dychová frekvencia, vedomie, zmeny mobility
Pri nameraní hodnôt saturácie nižších ako norma je potrebné častejšie merať saturáciu v 2-3 hodinových intervaloch a to pri dodržaní zásad správneho merania saturácie. Ak dochádza k postupnému zhoršovaniu klinických príznakov a nameraných hodnôt saturácie je potrebné kontaktovať ošetrujúceho lekára.
Aké hodnoty sú zobrazené na zariadení?
Hodnoty saturácie kyslíkom (%)
Saturácia kyslíkom u zdravého človeka predstavuje rozpätie hodnôt 95−99% no u seniorov sa za normálnu považuje aj hodnota 93 %. V prípade ak saturácia kyslíkom klesne na 90−94 %, je potreba spozornieť a kontrolovať hodnoty častejšie ako doposiaľ.
Ak hodnoty saturácie kyslíkom klesnú pod 90 %je potrebné prehodnotiť oslovenie záchrannej služby - napríklad u pacientov pozitívnych na ochorenie covid-19 je možné zaznamenávať hodnoty saturácie pod touto hranicou. Ak saturácia klesá pod 80 %,ide o kritický stav, ktorý sa prejaví v priebehu niekoľkých minút. Pri hodnotách menších ako 60 % hrozí bezprostredná kritická desaturácia a strata vedomia.
Hodnoty tepovej frekvencie
Tepová frekvencia udáva počet tepov srdca za minútu - jedná sa o tlakovú vlnu vyvolanú sťahom ľavej srdcovej komory prenášajúcu sa na aortu, odkiaľ sa šíri ďalšími tepnami do celého tela.
Pulzný oximeter zobrazuje tepovú frekvenciu označenú symbolom PRbpm.
- muži − priemerne cca 75 tepov za minútu (t. j. 75 bpm − 75 úderov srdca na minútu)
- ženy − priemerne cca 82 tepov za minútu (t. j. 82 bpm)
Hodnoty tepovej frekvencie stúpajú napríklad pri strese, väčšej námahe či záťaži celého organizmu.
Hodnoty perfúzneho indexu
Skratka "PI" predstavuje perfúzny index, ktorý udáva podiel okysličenej krvi prichádzajúcej s každým novým srdcovým tepom ku celkovému množstvu krvi, ktoré je už v končatine prítomnej. Táto veličina sa obvykle pohybuje medzi hodnotami 1 až 20. Napr. hodnota 5 stanovuje, že s každým srdcovým pulzom prichádza do prsta 5 % množstva novej čerstvo okysličenej krvi voči celkovému množstvu krvi v prste. Ideálna hodnota perfúzneho indexu nie je stanovená.
Ako postupovať pri nedostatočnom okysličení krvi?
Pri hodnotách saturácie 88%-92% sa odporúča na podporu okysličenia krvi poloha klienta v polosede alebo na boku, vysádzanie klienta. Klient by nemal ležať na chrbte a v polohe pri ktorej sa nemôže poriadne nadýchnu. Dôležité je časté vetranie miestnosti. Odporúča sa dychová rehabilitácia/gymnastika (napr. dýchanie proti odporu do rukavice).
Ak nedochádza k zlepšeniu hodnôt saturácie kyslíka, je potrebné s ošetrujúcim lekárom konzultovať indikovanie kyslíkovej liečby pomocou kyslíkového koncentrátora a farmakoterapie.
Našu ponuku oximetrov nájdete na: https://www.elromed.sk/Pulzne-oximetre-c30_0_1.htm
Tento článok má len edukačný charakter, nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroj: MALEČKOVÁ, Radka. Oxymeter a covid-19. [online]. Moja lekáreň, 2021 [cit. 2021-11-18]. Dostupné na: https://www.mojalekaren.sk/clanok/oxymeter-a-covid-19/