Logo
( Po-Pia 8-16 hod. )
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Kategórie blogu
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Čo všetko potrebujete vedieť o krvnom tlaku?
01.07.2021

Čo všetko potrebujete vedieť o krvnom tlaku?

Poznáte situáciu kedy vám lekár meria tlak na zariadení sa vyobrazia dve hodnoty no vy nerozumiete čo znamenajú?

Poskytujeme Vám jednoduché vysvetlenie hodnôt krvného tlaku

"Horné číslo" sa týka množstva tlaku vo vašich tepnách počas kontrakcie srdcového svalu. Toto číslo sa nazýva systolický tlak.

"Spodné číslo" sa týka vášho krvného tlaku, keď je váš srdcový sval medzi údermi. Toto číslo sa nazýva diastolický tlak.

Obidve čísla sú nesmierne dôležité pri určovaní stavu zdravia vášho srdca.

V nasledujúcej tabuľke si predstavíme súhrn možným nameraných hodnôt, ktorý nám pomôže pri ich čítaní a následnej interpretácii.

krvny-tlak-tabulka-hodnoty-meranie-krvneho-tlaku-spodny-a-horny-tlak-podla-veku-tep-srdca-vysoky-a-nizky-tlak

Čísla väčšie ako ideálne rozpätie naznačujú, že vaše srdce pracuje príliš tvrdo na to, aby pumpovalo krv do zvyšku tela. Srdce pracuje ako čerpadlo pumpujúce do tela krv, ktorá následne preteká cez tepny a privádza kyslík a iné živiny potrebné pre správne fungovanie organizmu. Aby tento transport prebiehal úspešne, je okrem iného potrebný určitý tlak, tzv. krvný tlak (TK). Normálne hodnoty TK závisia od spôsobu a miesta merania. Podľa Európskej kardiologickej spoločnosti a Európskej hypertenziologickej spoločnosti rozlišujeme:

Optimálna hodnota: zdravá hodnota krvného tlaku je menej ako 120/80 mm Hg.

Normálna hodnota: Systolické číslo je medzi 120 a 129 mm Hg a diastolické číslo je menšie ako 80 mm Hg. Lekári zvyčajne neliečia zvýšený krvný tlak liekmi ale podporujú zmeny životného štýlu.

Vysoká/normálna hodnota: systolické číslo je medzi 130 a 139 mm Hg alebo diastolické číslo je medzi 80 a 89 mm Hg.

1. stupeň hypertenzie: systolické číslo je medzi 140 a 159 mm Hg alebo diastolické číslo je medzi 90 a 99 mm Hg.

2. stupeň hypertenzie: systolické číslo je medzi 160 a 179 mm Hg alebo diastolické číslo je medzi 100 a 109 mm Hg.

3. stupeň hypertenzie: systolické číslo je viac ako 180 mm Hg alebo diastolické číslo je viac ako 110 mm Hg. Krvný tlak v tomto rozmedzí vyžaduje urgentnú lekársku pomoc. Ak sa pri takom vysokom krvnom tlaku vyskytnú príznaky ako bolesť na hrudníku, bolesti hlavy, dýchavičnosť alebo zmeny zraku, je nutná lekárska starostlivosť na pohotovosti.

Izolovaná systolická hypertenzia: typ hypertenzie, ktorá je typická pre starších pacientov, pacient má zvýšené hodnoty systolického krvného tlaku, zatiaľ čo hodnoty diastolického krvného tlaku sú menej ako 90 mmHg.

Aké sú Vaše hodnoty krvného tlaku?

Predstavujeme Vám online nástroj - kalkulačku na výpočet hodnoty krvného tlaku:

https://zdravoteka.sk/kalkulacky/aky-je-moj-krvny-tlak/


Čo spôsobuje vysoký krvný tlak?

V súčasnosti existujú dva typy hypertenzie - každý typ má inú príčinu.

1. Primárna hypertenzia

Primárna hypertenzia sa tiež nazýva esenciálna hypertenzia. Tento druh hypertenzie sa vyvíja v priebehu času bez identifikovateľnej príčiny. Väčšina ľudí má tento typ vysokého krvného tlaku.

Vedcom stále nie je jasné, aké mechanizmy spôsobujú, že sa krvný tlak pomaly zvyšuje. Rolu môže hrať kombinácia faktorov. Medzi tieto faktory patrí:

    Gény : Niektorí ľudia sú geneticky náchylní na hypertenziu. Môže to byť spôsobené génovými mutáciami alebo genetickými abnormalitami zdedenými po vašich rodičoch.

    Fyzické zmeny : Ak sa niečo vo vašom tele zmení, môžu sa u vás vyskytnúť problémy v tele. Jedným z týchto problémov môže byť vysoký krvný tlak. Predpokladá sa napríklad, že zmeny funkcie obličiek v dôsledku starnutia môžu narušiť prirodzenú rovnováhu solí a tekutín v tele. Táto zmena môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku v tele.

    Prostredie : V priebehu času si výber nezdravého životného štýlu, ako napríklad nedostatok fyzickej aktivity a nesprávna strava, môže na vašom tele vyžiadať svoju daň. Voľba životného štýlu môže viesť k problémom s hmotnosťou. Nadváha alebo obezita môžu zvýšiť riziko vzniku hypertenzie.

2. Sekundárna hypertenzia

Sekundárna hypertenzia sa často vyskytuje rýchlo a môže byť závažnejšia ako primárna hypertenzia. Niekoľko stavov, ktoré môžu spôsobiť sekundárnu hypertenziu, zahŕňajú ochorenie obličiek, vrodené srdcové chyby, problémy so štítnou žľazou a podobne.


Ako sa vysoký krvný tlak prejavuje?

Vysoký krvný tlak je tzv. ticháchoroba, nemá žiadne typické príznaky. Mnohokrát pacient vôbec nevie, že ním trpí. Častokrát je odhalené náhodne pri návšteve obvodného lekára. Veľká časť pacientov sa aj pri vyšších hodnotách krvného tlaku cíti zdravá.

Na druhej strane vysoký krvný tlak môže mať aj iba nešpecifické prejavy, akými sú bolesť hlavy,krvácanie z nosa, závraty, hučaniev ušiach a poruchy funkcie rôznych orgánov.


Ako zistím, že mám vysoký krvný tlak?

Odmeraním tlakomerom. Na základe výsledku jedného merania sa však táto diagnóza nemôže stanoviť. Tlakomer si môže človek bežne zakúpiť, merať tlak podľa svojej potreby doma a zostaviť denný profil svojho tlaku krvi. Niekedy je potrebné pristúpiť k 24-hodinovému monitorovaniu krvného tlaku, pri ktorom zostáva manžeta tlakomeru na ramene celý deň, tlak krvi je meraný v pravidelných časových intervaloch a ukladaný do pamäte prístroja. Aby bol výsledok merania čo najpresnejší, je potrebné dodržiavať isté pravidlá:

 • merať v sede a v pokoji po 10 minútach od poslednej fyzickej námahy,
 • najmenej 30 minút pred meraním nie je vhodné jesť, piť a fajčiť,
 • upevniť manžetu na rameno asi 2 cm nad lakťovú jamku, mať voľne podložené predlaktie vo výške srdca,
 • zvoliť správnu veľkosť manžety (podľa obvodu ramena), aby vyhrnutý rukáv neškrtil končatinu nad manžetou alebo aby pod manžetou nebola schovaná časť oblečenia,
 • nerozprávať počas merania.

krvny-tlak-tabulka-hodnoty-meranie-krvneho-tlaku-spodny-a-horny-tlak-podla-veku-tep-srdca-vysoky-a-nizky-tlak

Krvný tlak sa postupne zvyšuje niekoľkými mechanizmami, v niektorých prípadoch aj ich kombináciou:

 1. Srdce pumpuje krv proti cievam, ktoré nie sú  dostatočne pružné v dôsledku kornatenia. Potom je tlak krvi na cievy zvýšený.
 2. Nadmerný príjem soli a sodíka negatívne ovplyvňuje hospodárenie tela s vodou. Voda sa v tele zadržuje a srdce potom pracuje s väčším objemom krvi, než ktorý zvládne.
 3. Stresu sa náš nervový systém bráni a prispôsobuje sa mu zvýšením krvného tlaku. Po odznení stresu sa tlak vráti do normálnych hodnôt. Pri dlhodobej stresovej záťaži sa tlak nevracia do normálneho rozpätia, čo vyústi do diagnostiky hypertenzie.
 4. Traduje sa, že malé množstvo alkoholu je prospešné a cievy rozširuje. To ale neplatí pri príjme 30-40 gramov denne, kedy už tlak stúpa aj dlhodobo. Je to spôsobené zrýchlením pulzu podobným mechanizmom  ako pri strese a aktivácii sympatiku.
 5. Fajčenie priamo krvný tlak nezvyšuje, ale má veľmi negatívny vplyv na kondíciu ciev a schopnosť hemoglobínu prenášať kyslík.

Zhrnutie

Krvný tlak je jedným z indikátorov zdravia srdca človeka. Ak je tlak príliš vysoký, môže to viesť ku vážnym zdravotným komplikáciám.

Aj keď sa nedá zabrániť všetkým príčinám zvýšeného krvného tlaku, človek môže znížiť riziko komplikácií riadením svojho životného štýlu a minimalizáciou rizikových faktorov vzniku vysokého krvného tlaku.

Každý, kto má obavy z vysokého alebo nízkeho krvného tlaku, by mal hovoriť s lekárom.

 

Tento článok má len edukačný charakter, nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Štítky