Logo
( Po-Pia 8-16 hod. )
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 1. Úvod
 2. PORADENSTVO
 3. Prečo pulzný oximeter?
 4. Ako používať pulzný oximeter?
Ako merať saturáciu kyslíkom pomocou pulzného oximetra?

V prvom rade je nevyhnutné pochopiť vzťah medzi kyslíkom a krvou. Kyslík sa dýcha do pľúc kde následne prechádza do krvi, kde sa väčšina kyslíka viaže na hemoglobín. Hemoglobín je bielkovina nachádzajúca sa vo vnútri našich červených krviniek, ktorá prenáša kyslík krvou do zvyšku nášho tela a tkanív. Týmto spôsobom dostane naše telo kyslík a živiny, ktoré potrebuje na svoju funkciu.

Ako používať pulzný oximeter?

 1. Zistite, či potrebujete získať jediné čítanie alebo nepretržité sledovanie. V prípade ak nie je vo vašom prípade potrebné nepretržité monitorovanie, zariadenie bude po meraní odstránené.
 2. Z miesta aplikácie odstráňte všetko, čo absorbuje svetlo. Napríklad, ak plánujete použiť oximeter na prst je dôležité odstrániť napríklad zaschnutú krv alebo lak na nechty, aby ste sa vyhli nesprávnym nízkym hodnotám.
 3. Zahrejte oblasť, kde sa má pripojiť zariadenie. Chlad môže spôsobiť zlé prekrvenie alebo prietok krvi, čo môže viesť k tomu, že oximeter urobí chybu pri čítaní. Pred začatím zákroku sa uistite, či má prst izbovú teplotu alebo mierne teplo.
 4. Odstráňte všetky zdroje interferencie s prostredím. Vysoká úroveň okolitého svetla ako sú stropné svetlá, fototerapeutické svetlá a infračervené ohrievače, môže oslepiť svetelný senzor a spôsobiť nepresné hodnoty. Riešenie problému riešte opätovným použitím senzora alebo jeho zakrytím uterákom alebo prikrývkou.
 5. Umyte si ruky čo zníži prenos mikroorganizmov.
 6. Aplikujte a zapnite oximeter. Ruka by mala byť položená na úrovni srdca a nemala by byť držaná vo vzduchu (ako to bežne robia pacienti). Táto poloha pomáha minimalizovať akýkoľvek pohyb. Minimalizujte pohyb. Najbežnejšou príčinou nepresných údajov oximetra je nadmerný pohyb. Jedným zo spôsobov, ako sa ubezpečiť, že pohyb nemá vplyv na čítanie, je skontrolovať, či sa zobrazená srdcová frekvencia zhoduje so srdcovou frekvenciou, keď ju manuálne kontrolujete. Tieto dve frekvencie by mali byť od seba navzájom do 5 úderov za minútu.
 7. Správne odčítajte meranie. Úroveň nasýtenia kyslíkom a frekvencia pulzu sa zobrazia v sekundách na osvetlenej obrazovke. Rozsah 95% až 100% sa všeobecne považuje za normálny. Ak vaša hladina kyslíka klesne pod 85%, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.
 8. Uchovávajte si záznamy o nameraných hodnotách. Vytlačte údaje a / alebo ich načítajte do počítača, ak má váš oximeter túto funkciu.
 9. V prípade ak sa domnievate, že váš oximeter vyčítal nesprávnu alebo nepresnú hodnotu, vyskúšajte nasledovné:
 • Uistite sa, že nedochádza k rušeniu (prostredie alebo priamo na mieste sondy).
 • Pokúste sa chvíľu trieť pokožku.
 • Aplikujte lokálny vazodilatátor, ktorý pomôže otvoriť krvné cievy (napr. krém s glyceryltrinitrátom (GTN)).
 • Vyskúšajte inú sondu a / alebo oximeter.
 • Ak si stále nie ste istí, či oximeter správne funguje, obráťte sa na svojho lekára.