Logo
( Po-Pia 8-16 hod. )
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Kategórie blogu
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. TENS: Môže stimulácia nervov pomôcť proti bolesti?
01.05.2021

TENS: Môže stimulácia nervov pomôcť proti bolesti?

Čo je to nervová stimulácia?

Stimulácia nervov je technika, ktorá spočíva v použití elektrického prúdu na zmiernenie bolesti. Jedná sa konkrétne o techniku ​​stimulácie nervového systému vysielaním malých elektrických impulzov nízkeho napätia do konkrétneho nervu s cieľom upraviť spôsob, akým neuróny vysielajú signály pričom sa používa predovšetkým na liečbu bolesti.

Druhy nervovej stimulácie

Existujú dva typy nervovej stimulácie:

 • Transkutánna stimulácia elektrického nervu (alebo TENS), ktorá spočíva v dodaní elektrických impulzov prostredníctvom elektród umiestnených na koži v blízkosti bolestivej oblasti alebo na nervovej dráhe.
 • Perkutánna nervová stimulácia (alebo PENS), ktorá zahŕňa priamu stimuláciu cieľových nervov, buď chirurgickým zavedením elektród pod kožu alebo použitím elektród vo forme akupunktúrnych ihiel.

Transkutánna stimulácia elektrického nervu

Transkutánna elektrická nervová stimulácia (alebo TENS) je technika, ktorej cieľom je zmierniť bolesť prenosom nízkonapäťového elektrického prúdu cez elektródy umiestnené na pokožke. Predmetný elektrický prúd generuje stroj nazývaný nervový stimulátor a túto techniku ​​už desaťročia používajú zdravotnícki pracovníci, ako sú fyzioterapeuti a chiropraktici, pretože môže poskytnúť neinvazívnu úľavu od bolesti pohybového aparátu bez liekov.

Ako sa používajú tieto prístroje?

Elektródy pripevníte priamo k pokožke. Po zapnutí prístroja sa do postihnutej oblasti tela dostanú malé elektrické impulzy, ktoré pocítite ako pocit mravčenia. Elektrické impulzy môžu znížiť signály bolesti smerujúce do miechy a mozgu, čo môže pomôcť zmierniť bolesť a uvoľniť svaly. Môžu taktiež stimulovať produkciu endorfínov, ktoré sú prírodnými liekmi proti bolesti v tele.

Na čo sa používajú?

Prístroje TENS môžu byť schopné pomôcť znížiť bolesť a svalové kŕče spôsobené rôznymi stavmi vrátane:

 • artritída
 • menštruačná bolesť
 • panvová bolesť spôsobená endometriózou
 • bolesť kolena
 • bolesť krku
 • bolesť chrbta
 • športové úrazy

Ako fungujú?

Nie je dostatok kvalitných vedeckých dôkazov, aby sme mohli s istotou povedať, či je TENS spoľahlivou metódou tlmenia bolesti. Je potrebný ďalší výskum a prebiehajú klinické skúšky pre TENS. Zdravotnícki pracovníci uviedli, že sa zdá, že niektorým ľuďom pomáha, hoci to, ako dobre funguje, závisí od jednotlivca a stavu, ktorý sa lieči. TENS nie je liekom na bolesť a často poskytuje iba krátkodobú úľavu pri používaní prístroja TENS.

Bude pre mňa vhodný prístroj TENS?

V prípade ak uvažujete nad týmto zariadením, je dobré danú liečbu konzultovať s praktickým lekárom prípadne s fyzioterapeutom.

Môžete sa rozhodnúť o kúpe prístroja bez lekárskej pomoci no spravidla je lepšie najskôr vykonať správne posúdenie aby ste zistili, či je stroj TENS pre vás vhodný a naučili sa ako ho správne používať.

Pre maximálny úžitok z prístroja TENS je dôležité, aby ste nastavenia upravili správne pre vás a váš individuálny stav.

Aký je postup pri užívaní prístroja?

Nasledujúce informácie vám poskytujú všeobecný návod na používanie stroja TENS no odporúča sa aby ste sa riadili konkrétnymi pokynmi výrobcu.

Umiestnenie elektród:

Pred pripojením podložiek k pokožke sa uistite, že je stroj vypnutý. Elektródy umiestnite po oboch stranách bolestivej oblasti najmenej 2,5 cm od seba.

Nikdy elektródy neprekladajte na:

 • prednú alebo bočnú stranu krku
 • ústa alebo oči
 • hrudník a hornú časť chrbta súčasne
 • podráždenú, infikovanú alebo porušenú pokožku
 • kŕčové žily
 • znecitlivené oblasti

Zapnutie a nastavenie intenzity

Keď sú podložky pripevnené na správnych miestach, zapnite stroj TENS. Ucítite, ako cez vašu pokožku prechádza jemné brnenie. Prístroj má číselník, ktorý umožňuje ovládať silu elektrických impulzov.

Začnite na nízkom stupni a postupne ho zvyšujte, až kým sa pocit nebude cítiť silný, ale pohodlný. Ak začne byť pocit mravčenia bolestivý alebo nepríjemný, mierne ho znížte.

Po ukončení používania stroj TENS vypnite a odstráňte elektródy z pokožky.

Existujú nejaké riziká vedľajších účinkov?

Pre väčšinu ľudí je TENS bezpečnou liečbou bez vedľajších účinkov. Niektorí ľudia môžu byť alergickí na podložky a ich pokožka môže byť červená a podráždená.

Používanie TENS nie je bezpečné pre všetkých. Nepoužívajte zariadenie bez toho, aby ste najskôr vyhľadali lekársku pomoc, ak:

 • máte v tele kardiostimulátor alebo iný typ elektrického alebo kovového implantátu
 • ste tehotná alebo existuje šanca, že by ste mohli byť tehotná
 • máte epilepsiu alebo problémy so srdcom

TENS a PENS, neurostimulácia nervov, transkutánna elektrická neurostimulácia, neurostimulátor TENS prístroje cena

Často kladené otázky

Kedy mám začať s liečbou?

Hneď ako začne vaša bolesť. Začnite s jedným sedením a po jeho ukončení opäť ohodnoťte svoju bolesť (od 1 do 10), aby ste porovnali svoju úroveň bolesti pred a po liečbe.

Ak sa dostavíte k bolesti skôr, môže to zabrániť zhoršeniu alebo dokonca chronickej bolesti. Je lepšie, aby ste to dostali skôr pod kontrolu, aby nedosahovala vysoký prah bolesti, kde to obmedzuje vaše každodenné činnosti.

Aký by to mal byť pocit? Ako viete, že to funguje?

Očakávajte variácie klepania, brnenia, vnemy podobné masáži alebo dokonca mierne kontrakcie svalov. Vždy začnite s nízkou intenzitou a pomaly zvyšujte. Ak je pocit nepríjemný, znížte intenzitu alebo zmeňte program. Ak je pocit slabší alebo zmizne, zvýšte intenzitu.

Ako dlho by ste ho mali používať?

Odporúčaná doba liečby je max. 30 minút, až 3-krát denne.

Kedy prestať stroj používať?

Stroj TENS by ste mali prestať používať v nasledujúcich prípadoch:

 1. Ak ste zaznamenali nežiaducu reakciu (podráždenie / začervenanie kože / popáleniny, bolesti hlavy alebo iné bolestivé pocity alebo ak pociťujete neobvyklé nepohodlie).
 2. Ak sa vaša bolesť nezlepší, stane sa vážne chronickou a silnou alebo pretrváva dlhšie ako päť dní.

Na aký typ bolesti je vhodný?

Terapia funguje najlepšie pri akútnej bolesti, pretože je lokalizovaná. Akútna bolesť je bolesť v jednej oblasti po dobu kratšiu ako 3 mesiace. Ak máte chronické bolesti, môžete mať bolesti vo viac ako jednej oblasti a dlhšie ako 6 mesiacov. Chronická bolesť môže byť spojená s ďalšími problémami, ktoré táto jednotka nedokáže vyriešiť. Pamätajte, že stroje OMRON TENS neliečia vašu bolesť ani pôvodnú príčinu bolesti. Poskytuje dočasnú úľavu alebo zníženie bolesti, aby ste mohli lepšie ovládať svoj život a činnosti.

 

Tento článok má len edukačný charakter, nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi