Logo
( Po-Pia 8-16 hod. )
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Kategórie blogu
Novinky
14.09.2021
Covid automat a povinné respirátory?
V okresoch prvého stupňa ohrozenia, čiže v červených okresoch, musia ľudia počítať s povinným respirátorom v interiéri a nosením rúška v exteriéri n... čítať celé
01.07.2021
Od júla prestáva platiť nulová DPH na respirátory
Uplatňovať sa bude 20-percentná sadzba dane. Od začiatku júla sa končí obdobie uplatňovania nulovej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na respirá... čítať celé
12.02.2021
0% daň z pridanej hodnoty na osobný ochranný prostriedok
Nulová sadzba dane z pridanej hodnoty sa uplatňuje na osobný ochranný prostriedok, ktorý je určeným výrobkom podľa osobitného predpi... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Blog
Samokontrola pri diabetes mellitus?
01.09.2021
Samokontrola pri diabetes mellitus?
Samomonitorovanie hladiny glukózy v krvi sa považuje za účinný nástroj na liečbu cukrovky, najmä u tých, ktorí vyžadujú liečbu inzulínom. Je samomonit... čítať celé
Čo sú poruchy srdcového rytmu (arytmie)?
01.08.2021
Čo sú poruchy srdcového rytmu (arytmie)?
Arytmie alebo problémy so srdcovým rytmom má viac ako 2 milióny ľudí ročne. Väčšina ľudí s abnormálnym srdcovým rytmom môže viesť normálny život, ak j... čítať celé
Čo všetko potrebujete vedieť o krvnom tlaku?
01.07.2021
Čo všetko potrebujete vedieť o krvnom tlaku?
Vysoký tlak môže nenápadne ničiť celý náš organizmus. Môžeme ho zaradiť medzi civilizačné ochorenia a patrí medzi najväčšie faktory srdcovo-cievneho r... čítať celé
Zobraziť všetky články
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Inhalácia na liečbu CHOCHP a astmy?
01.04.2021

Inhalácia na liečbu CHOCHP a astmy?

Inhalátory a nebulizátory pracujú na otvorení dýchacích ciest a dodávanjú lieky priamo do pľúc, čo je nevyhnutné pri predovšetkým pri liečbe pľúcnych chorôb, ako sú chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHOP) a astma.

Môže inhalácia pomôcť pri týchto ochoreniach?

Nie všetky ochorenia ako napríklad CHOCHP, astma a cystická fibróza sú rovnaké. Rovnako odlišné sú aj pľúcne prístroje. V závislosti od vášho veku, stavu a osobných preferencií môže byť ťažké vybrať si medzi nebulizátorom alebo inhalátorom.

Nebulizátor vs. Inhalátor

Nebulizátory a inhalátory sú dostupné na účely dodania inhalovaného lieku do pľúc. Obidva zariadenia dodávajú podobné typy liekov a pri správnom používaní fungujú dobre.

Nebulizátory

Tieto zariadenia sa ľahko používajú a prispôsobujú sa rôznym výzvam, vďaka čomu sa stávajú obľúbenými v nemocniciach. Rovnaký rozprašovač sa môže použiť na podanie rôznych liekov a je možné ho upraviť na použitie s náustkom, tvárovou maskou pre dospelých alebo deti, tracheostomickým golierom alebo ventilačným obvodom. Bez ohľadu na to, aké rozhranie sa používa nájde spôsob, ako účinne dodávať aerosólové lieky pomocou rozprašovača - nebulizátora.

Inhalátory

Vyhovujú predovšetkým aktívnemu životnému štýlu u ľudí žijúcich s chronickými pľúcnymi ochoreniami. Dieťa s astmou alebo starší človek s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc si môžu byť istí aj v tomto prípade, že dostanú účinné dávky vhodných liekov v čase a na mieste, ktoré im vyhovuje. Trh rýchlo reagoval na zmeny v potrebách spotrebiteľov, vládnych nariadeniach a farmaceutických výrobkoch. Výrobcovia tvrdia, že ich výrobky sú pri správnom použití rovnako účinné ako rozprašovače, zatiaľ čo výrobcovia rozprašovačov zdôrazňujú, že sa často používajú nesprávne. Obhajcovia oboch technológií naznačujú, že ich prístupy sú vynikajúce, čo sa týka ukladania častíc, ako aj úspor nákladov.

Aká je účinnosť?

Účinnosť inhalovaných liekov môže byť ovplyvnená vekom pacienta, závažnosťou ochorenia a inhalačnou technikou, ako aj špecifickými farmakologickými vlastnosťami lieku. Orofaryngeálna depozícia je konzistentný mätúci faktor, ktorý naďalej spochybňuje každú aplikačnú modalitu. Náklady, pohodlie a jednoduché použitie môžu všetko ovplyvniť súlad pacienta.

Zhrnutie

Najmenej za posledných 30 rokov sa trh neustále vyvíjal tak, aby poskytoval inhalačné lieky, ktoré sú účinnejšie a ľahšie použiteľné pri minimalizácii vedľajších účinkov. Novšie povedomie o otázkach životného prostredia a kontroly infekcií prinieslo odporúčania a nariadenia na riešenie týchto problémov. Priemysel prijal výzvy a čistým výsledkom bolo viac a lepších nástrojov na poskytovanie optimálnej starostlivosti o pacienta.

Pri správnom použití však bude účinné každé zariadenie. Ak máte akékoľvek otázky, obráťte sa na svojho lekára, najmä ak máte obavy, že vaše dieťa nedostáva správnu dávku lieku.

Štúdie ukazujú, že na použitom zariadení skutočne nezáleží, pokiaľ je správne používaný. Všetky metódy fungujú rovnako dobre, ak sa použije správna technika.


Liečba pľúcnych ochorení

3 kroky k lepšej kontrole pľúcnych ochorení :

Postupujte podľa tohto trojstupňového prístupu, aby ste mali príznaky astmy pod kontrolou a predchádzali astmatickým záchvatom.

Účinná liečba astmy vyžaduje pravidelné sledovanie príznakov a meranie toho, ako dobre pracujú vaše pľúca. Ak budete mať pri liečbe astmy aktívnu úlohu, pomôže vám to udržať si lepšiu dlhodobú kontrolu astmy, predchádzať astmatickým záchvatom a vyhnúť sa dlhodobým problémom.

Vytvorte so svojím lekárom písomný akčný plán pre pľúcne ochorenie. Tento písomný plán bude slúžiť ako príručka liečby šitá na mieru vašim konkrétnym potrebám. Pomôže vám to dodržať tieto tri dôležité kroky a viesť si dobré záznamy o liečbe ochorenia:

 1. Sledujte svoje príznaky

Vaše príznaky si každý deň zapisujte do „denníka ochorenia“. Zaznamenávanie príznakov vám pomôže rozpoznať, kedy je potrebné vykonať úpravy liečby podľa vášho akčného plánu pre ochorenie.

Použite svoj denník na zaznamenanie:

 • Dýchavičnosť alebo pískanie pri výdychu (sipot).
 • Narušený spánok spôsobený dýchavičnosťou, kašľom alebo sipotom.
 • Stiahnutie alebo bolesť na hrudníku.
 • Použitie inhalátora s rýchlou úľavou (záchranou) - zaznamenajte si, kedy potrebujete použiť inhalátor s rýchlou úľavou, ako je napríklad albuterol (Proventil HFA, Ventolin HFA, ProAirHFA), a zapíšte si, koľko vstrekov.
 • Rušenie práce, školy, cvičenia alebo iných každodenných činností spôsobené príznakmi astmy.
 • Príznaky astmy počas cvičenia.
 • Zmeny farby hlienu.
 • Príznaky sennej nádchy ako kýchanie a nádcha.
 • Čokoľvek, čo vyzerá, že spúšťa vzplanutie astmy.
 1. Zaznamenajte si, ako dobre pracujú vaše pľúca

Váš lekár si môže nechať pravidelne zaznamenávať výsledky dychových testov (testy pľúcnych funkcií). Ak vaše pľúca nepracujú tak dobre, ako by mali, vaša astma nemusí byť pod kontrolou. Existujú dva hlavné testy funkcie pľúc:

 • Špičkový tok - táto skúška sa vykonáva doma pomocou jednoduchého ručného zariadenia, ktoré sa nazýva špičkový prietokomer. Meranie špičkového výdychového prietoku naznačuje, ako rýchlo môžete vytlačiť vzduch z pľúc. Hodnoty špičkového prietoku sa niekedy merajú ako percento toho, ako vaše pľúca pracujú najlepšie. Toto sa nazýva váš osobný špičkový prietok.
 • Spirometria - spirometrické testy môžete vykonať v ordinácii lekára pomocou prístroja nazývaného spirometer. Niektorí ľudia používajú na meranie doma ručný spirometer. Spirometrické testy merajú, koľko vzduchu môžu zadržať vaše pľúca a koľko vzduchu môžete vydýchnuť za jednu sekundu po tom, čo ste sa zhlboka nadýchli. Toto meranie sa nazýva nútený výdychový objem (FEV1). Vaše meranie FEV1 sa porovnáva s typickým FEV1 pre ľudí, ktorí nemajú astmu. Rovnako ako pri odpočte maximálneho prietoku, aj toto porovnanie sa často vyjadruje v percentách.
 1. Upravte liečbu podľa svojho akčného plánu

Keď vaše pľúca nepracujú tak dobre, ako by mali, možno budete musieť upraviť svoje lieky podľa plánu, ktorý ste vopred vypracovali so svojím lekárom. Váš písomný akčný plán pre astmu vám dá presne vedieť, kedy a ako vykonať úpravy.

Existujú dva hlavné typy liekov používaných na liečbu ochorenia:

 • Lieky na dlhodobú kontrolu, ako sú inhalačné kortikosteroidy, sú najdôležitejšími liekmi používanými na udržanie astmy pod kontrolou. Tieto preventívne lieky liečia zápal dýchacích ciest, ktorý vedie k príznakom astmy. Ak sa tieto lieky používajú každý deň, môžu znížiť alebo vylúčiť vzplanutie astmy.
 • Inhalátory s rýchlou úľavou obsahujú rýchlo pôsobiace lieky, ako je albuterol. Tieto lieky sa niekedy nazývajú záchranné inhalátory. Používajú sa podľa potreby na rýchle otvorenie dýchacích ciest a uľahčenie dýchania. Vedieť, kedy použiť tieto lieky, môže pomôcť zabrániť hroziacemu astmatickému záchvatu.

Lieky na dlhodobú kontrolu sú kľúčom k udržaniu kontroly nad pľúcnym ochorením v zelenej zóne. Ak často na liečbu príznakov používate inhalátor s rýchlym uvoľnením, vaše ochorenie nie je pod kontrolou. O zmenách liečby požiadajte svojho lekára.

Uistite sa, že viete, ako správne používať lieky. Udržia vaše ochorenie pod kontrolou, iba ak ju budete používať správne.

Spolupracujte so svojím lekárom

Príznaky a závažnosť ochorenia sa vždy menia. Dodržiavanie plánu vám pomôže vyhnúť sa astmatickým záchvatom a minimalizovať prerušenia spôsobené príznakmi ochorenia.

Pravidelne sa stretávajte so svojím lekárom, aby ste prehodnotili liečbu. Vezmite si so sebou denník a akčný plán, aby ste ich mohli skontrolovať so svojím lekárom a urobiť potrebné zmeny v pláne liečby.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Štítky