Logo
( Po-Pia 8-16 hod. )
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Kategórie blogu
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Čo sú poruchy srdcového rytmu (arytmie)?
01.08.2021

Čo sú poruchy srdcového rytmu (arytmie)?

V článku Čo sú poruchy srdcového rytmu (arytmie)? sa dočitate:

Správne fungujúce srdce pracuje na princípe elektrického signálu/stimulu, ktorý sa šíri z hornej časti pravej predsiene, z tzv. sínusového uzla (SA uzla) cez obe predsiene. Následne prichádza na pomedzí predsiení a komôr do atrioventrikulárneho uzla (AV uzla), ďalej cez Hisov zväzok a následne cez prevodový systém (Tawarove ramienka a Purkyňove vlákna) sa prenesie na komory. Tieto elektrické stimuly pri prechode cez srdcové dutiny spôsobujú ich stiahnutie, čo zabezpečuje pumpovanie krvi cez srdce do krvného obehu. Tieto stimuly musia prechádzať srdcom po správnej dráhe a v presnej časovej harmónii. Vtedy srdce pracuje efektívne, krv prúdi v dostatočnom množstve a zásobuje telo kyslíkom. Tento stav nazývame sínusový rytmus.

Čo spôsobuje, že vaše srdce narúša rytmus?

Náhodnú arytmiu je možné zaznamenať aj keď je vaše srdce zdravé. Príčinou ich vzniku je porucha tvorby alebo vedenia vzruchov. Môže to byť aj ich kombinácia.

Arytmie sú spôsobené:

 • Infekcia alebo horúčka
 • Fyzický alebo emocionálny stres
 • Choroby, ako je anémia alebo ochorenie štítnej žľazy
 • Drogy a iné stimulanty, ako kofeín , tabak , alkohol , kokaín , amfetamíny a niektoré voľne predajné lieky a lieky na predpis
 • Gény
 • Niektoré srdcové choroby

Porucha srdcového rytmu - pravidelný a nepravidelný srdcový rytmus, srdcová arytmia, tep srdca a srdcové ochorenia

Príznaky poruchy srdcového rytmu

Typické srdce bude biť 60 až 100 krát za minútu. Dokáže biť rýchlejšie ak to potrebujete napríklad počas cvičenia alebo v stresovej situácii no počas spánku však môže spomaliť . Vaše srdce je zvyknuté spomaľovať a zrýchľovať - jedná sa o bežný jav.

Keď je rytmus srdca narušený mnoho ľudí daný jav nespozoruje no niektorí ľudia to môžu výrazne pocítiť.

Bežné príznaky zahŕňajú:

 • Palpitácie alebo „ vynechané údery “
 • Búšenie alebo chvenie v hrudníku
 • Senzácia srdca

Ďalšie veci, ktoré sa môžu stať:

 • Pocit slabosti alebo únavy
 • Závraty alebo mdloby
 • Lapanie po dychu
 • Bolesť alebo nepohodlie na hrudníku

Je dôležité podotknúť, že môžete mať tieto pocity a nemusíte mať žiadne arytmie. Príznaky môžu byť z úzkosti , stresu alebo z iných príčin okrem problému s tlkotom vášho srdca.

Čo riadi váš srdcový tep?

V pravej hornej časti srdca je uzol, ktorý monitoruje potrebu krvi v tele . Hovorí sa mu sinoatriálny (SA) alebo sínusový uzol a funguje ako prirodzený kardiostimulátor . Je to hlavná kontrola a zdroj každého srdcového tepu. Môže vám zrýchliť srdcový tep, keď ho potrebujete, napríklad keď cvičíte alebo ochoriete alebo dokonca keď sa cítite šťastní.

Druhy arytmií

Srdcové arytmie spadajú do dvoch kategórií. Jeden začína zvnútra dolných komôr srdca. Lekári nazývajú tento druh „komorovým“, pretože dolné srdcové komory sú komorami. Druhý druh začína mimo alebo nad komorami a sú to takzvané „supraventrikulárne“ arytmie.

Medzi najbežnejšie typy arytmie patria:

Predčasné predsieňové kontrakcie. Lekári ich môžu nazývať „PAC“ alebo „APC“. Keď sa vám srdce stiahne skôr, ako sa očakávalo, pridá vám to ďalší tep.

Supraventrikulárna tachykardiaalebo paroxysmálna SVT. To je prípad, keď vám srdce bije rýchlo kvôli abnormálnym elektrickým impulzom nad dolnou srdcovou komorou.

Syndróm chorého sínusu. To nemá nič spoločné s dutinami vo vašej hlave. Ide o uzol SA vášho srdca. Váš elektrický systém pracuje abnormálne a spomaľuje váš srdcový tep .

Fibrilácia predsiení. Stáva sa to vtedy, keď vaše srdce vysiela elektrické impulzy vysokou rýchlosťou, čo spôsobuje rýchly a nepravidelný srdcový tep .

Predsieňový chvenie. Vaše srdce vynecháva svoje elektrické impulzy a spôsobuje nepravidelný alebo rýchly srdcový tep.

Predčasný komorový komplex alebo PVC. Vaše srdce vysiela abnormálny elektrický impulz, ktorý spôsobuje skorý tlkot srdca. Srdce sa zvyčajne hneď vráti do svojho normálneho rytmu.

Komorová tachykardia. Vaše srdce vysiela rýchle impulzy a spôsobuje veľmi rýchly srdcový tep. To je zvyčajne vážne. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Fibrilácia komôrok. Elektrické impulzy začínajú v rýchlom a neusporiadanom poradí, kvôli ktorému vaše srdce stratí schopnosť biť a pumpovať krv. Spravidla to spôsobuje zástavu srdca.

Supraventrikulárne arytmie. Tieto sú bežnejšie, sú spravidla dočasné a často nie sú závažné. Môžu vyvolať pocit rýchleho srdcového tepu a závratov.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Kedy vyhľadať pomoc lekára pri srdcovej arytmií, poruchy srdcového rytmu a liečba arytmie, nepravidelný tep a rytmus srdca

Možno ste si všimli ako vám bije srdce, cítite chvenie v hrudi alebo máte dokonca pocit, že vám srdce preskočilo. Ak sa to stane raz alebo zriedka bez ďalších symptómov zvyčajne to nie je nič vážne. Porozprávajte sa so svojím lekárom o svojich otázkach a obavách. Ak sa liečite dajte im o tom vedieť.

Ak máte niektorý z týchto príznakov, ihneď zavolajte na číslo 112:

 • Nevysvetliteľná dýchavičnosť
 • Závraty alebo pocit na omdletie
 • Máte pocit, že vám srdce bije príliš pomaly alebo rýchlo
 • Bolesť na hrudníku s ktorýmkoľvek z týchto príznakov

Testy srdcového rytmu

Keď vás lekár skontroluje, či nemáte poruchy srdcového rytmu, spýta sa vás na vaše príznaky, urobí vám fyzickú prehliadku a urobí niekoľko testov.

Elektrokardiogram ( EKG ) bude sledovať a zaznamenávať srdcový rytmus, aby zistil typ vašej poruchy. Nájdenie akéhokoľvek problému môže trvať 24 hodín alebo dlhšie. Ak sa arytmia nestáva často, váš lekár vám dá monitor Holter alebo „záznamník udalostí“, ktorý môžete zapnúť, keď pocítite príznaky.

Váš lekár vám môže odporučiť echokardiogram, čo je ultrazvuk srdca. Poskytuje lepší obraz o štruktúre a funkcii vášho srdca pri pohľade na veľkosť komôrok vášho srdca a jeho ventilov.

V závažnejších prípadoch vás môžu testovať elektródami umiestnenými vo vnútri srdca. Toto sa nazýva elektrofyziologická štúdia a vykonáva ju elektrofyziológ.

Liečba porúch srdcového rytmu

Niektoré arytmie sa neliečia vôbec, nakoľko nemusia byť pre pacienta nebezpečné.

Hlavným cieľom pri liečbe arytmie  je opätovné nastolenie a udržanie normálneho sínusového rytmu a predsieňových kontrakcií. Pokiaľ to nie je možné, lekár sa bude usilovať o kontrolu správnej frekvencie komôr a o prevenciu trombo-embolických udalostí.

Existujú rôzne formy liečby arytmií:

Lieková terapia

 • a) antikoagulancia alebo antiagregancia, ktoré avšak neliečia FP, iba potláčajú jej prejavy, resp. potláčajú riziko tromboembolických komplikácií
 • b) antiarytmika, ktoré pomáhajú obnoviť a/alebo udržať normálny srdcový rytmus; okrem toho pri opakovanom výskyte FP alebo chronickej FP zabraňujú nadmernému prevodu impulzov z predsiení na komory.

Elektrická kardioverzia

 • Výboj z defibrilátora na zastavenie a obnovenie normálneho srdcového rytmu.

Radiofrekvenčná ablácia

 • Prerušenie vybraných vodivých dráh srdca pomocou katétra; v niektorých prípadoch je nutná následná implantácia kardiostimulátora.

Chirurgická ablácia

Prístrojová liečba

 • Implantácia implantabilného kardiostimulátora, či defibrilátora

 

Tento článok má len edukačný charakter, nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi