- Análny bod :
- Výhody: najspoľahlivejšia a najpresnejšia metóda.
- Nevýhody: táto metóda je pre pacienta nepríjemná. Vyžaduje to aby bolo dieťa z bezpečnostných dôvodov správne umiestnené a aby bola špička teplomera pri každom použití správne dezinfikovaná.
- Orálny bod :
- Výhody: jednoduchý spôsob použitia.
- Nevýhody: táto technika je menej presná ako rektálna. Meranie zostáva spoľahlivé pokiaľ sú pacientove ústa zatvorené počas merania teploty. Pred meraním teploty je potrebné počkať 15 minút po pití alebo jedle. Teplomer musí byť tiež po každom použití dôkladne vyčistený.
- Čelo :
- Výhody: rýchly a ľahký spôsob použitia. Jedná sa o praktické meranie nakoľko pacientovi nespôsobuje žiadne nepríjemnosti. V prípade infračervených teplomerov sa jedná o hygienickú záležitosť pri ktorých nedochádza ku kontaktu s objektom.
- Nevýhody: meranie nie je presné. Nevyhnutné je dodržiavať vzdialenosť od objektu nakoľko môže dochádzať k zobrazeniu skreslených hodnôt kvôli vzduchu medzi objektom a teplomerom.
- Ucho :
- Výhody: rýchly a ľahký spôsob použitia.
- Nevýhody: táto technika je spoľahlivá no potenciálna prítomnosť nahromadenia ušného mazu môže výsledky skresliť.
- Podpazušie:
- Výhody: ľahká metóda použitia.
- Nevýhody: menej presná metóda kvôli vzduchu, ktorý môže prechádzať v oblasti podpazušia.
Skutočné hodnoty teploty je možné merať iba invazívnymi prostriedkami, ako je vloženie teplotnej sondy do pažeráka, pľúcnej tepny alebo močového mechúra. Nie je praktické ani skutočne nevyhnutné používať tieto metódy vo všetkých prípadoch. Neinvazívne miesta ako konečník, ústna dutina, podpazušie, spánková tepna (čelo) a vonkajší zvukovod sú prístupné a predpokladá sa, že poskytujú najlepší odhad teploty. Teplota nameraná medzi týmito miestami sa môže líšiť, preto by sa malo rovnaké miesto používať dôsledne a zaznamenávať do tabuľky s údajmi.
Rozdiel medzi kontaktným teplomerom a bezkontaktným infračerveným teplomerom
Teplomer, ktorý vyžaduje kontakt s predmetom sa nazýva kontaktný teplomer. Existujú rôzne typy teplomerov používaných na meranie teploty kvapalín, polotuhých, povrchových, vzduchových, ľudského tela atď. Kontaktné teplomery zvyčajne pracujú na princípe termočlánku, RTD a termistora - tieto teplomery používajú externé sondy, sú známe aj ako sondové teplomery.
Výhody a nevýhody:
- ponúka veľmi presné meranie teploty vďaka svojmu blízkemu kontaktu s telom,
- ponúka široký rozsah merania teploty,
- cenovo dostupnejší,
- vykazuje odchýlky v závislosti od meracích bodov.
Teplomer, ktorý nevyžaduje žiadny povrch alebo telesný kontakt. Na svoju pracovnú činnosť využíva infračervený senzor vďaka čomu meria odrazené emisie infračervených vĺn z meraného objektu. Infračervené lúče sú neviditeľné a majú väčšiu vlnovú dĺžku ako viditeľné svetlo.
Výhody infračerveného teplomera oproti kontaktnému teplomeru
- umožňuje merať extrémne teploty bez akýchkoľvek bezpečnostných problémov,
- meranie teploty je rýchle a jednoduché - stlačením tlačidla,
- vďaka bezdotykovej funkcii nehrozí riziko kontaminácie,
- používa sa na meranie teploty neprístupných predmetov alebo povrchových častí.
Zhrnutie
Bezkontaktné teplomery nemožno porovnávať s kontaktnými. Meranie a spoľahlivosť nameraných hodnôt je zároveň podmienené meracími bodmi, ktoré pri odčítavaní brať do úvahy.