Krvný tlak a tlakomery?
Krv zásobuje každý orgán v našom tele. Krvný tlak reguluje ako rýchlo prúdi – aby sa v správnom čase dostala tam, kam treba. Ako funguje krvný tlak, čo ho ovplyvňuje a aké hodnoty sú v norme?
Čo je krvný tlak ?
Srdce zásobuje orgány a tkanivá v tele krvou. S každým úderom srdca sa srdcový sval sťahuje a pumpuje krv do veľkých ciev obehového systému (krv vyvíja tlak na steny ciev). Pri meraní krvného tlaku sa rozlišujú dve hodnoty:
Systolický krvný tlak (meria tlak počas srdcového tepu - t.j. keď sa srdcový sval sťahuje a pumpuje krv bohatú na kyslík do cievň
- Diastolický krvný tlak (meria tlak na cievy, keď sa srdcový sval uvoľňuje. Diastolický tlak je nižší ako systolický)
Krvný tlak sa meria v milimetroch ortuti, skrátene mmHg.
- Vysoký krvný tlak (hypertenzia) je, keď systolický krvný tlak prekročí 140 mmHg a/alebo diastolický krvný tlak prekročí 90 mmHg.
- Optimálne hodnoty krvného tlaku sú pod 140 mmHg (systolický tlak) a pod 90 mmHg (diastolický tlak).
- Nízky krvný tlak (hypotenzia) je, keď je krvný tlak nižší ako 100/60 mmHg . Často krát nie je sprevádzaný žiadnymi príznakmi no môže sa vyznačovať príznakmi ako napr. závrate, bolesť hlavy, únava, ťažkosti s koncentráciou, bledosť alebo mdloby.
Krvný tlak sa počas dňa mení. Po prebudení prudko stúpa a s postupom času sa stále zvyšuje. Popoludní krvný tlak krátko klesne a potom až do večera plynule stúpa. Krvný tlak v noci klesá a najnižšie hodnoty dosahuje medzi 2. a 3. hodinou ráno.
Graf vychádzajúci z výsledkov štúdie medzi mužmi a ženami vo veku od 17 do 36 rokov (Degeute a kol. 1991)
Krvný tlak ovplyvňujú aj ďalšie faktory ako je pohlavie, vek, životný štýl a faktory prostredia. Krvný tlak napríklad reaguje na teplotné rozdiely - v zime je vyšší ako v lete, pretože sa cievy vplyvom chladu sťahujú a tým sa zvyšuje krvný tlak.
Krvný tlak stúpa aj pri fyzickej aktivite pretože pri športe musia byť svaly zásobované väčším množstvom kyslíka.
Meranie krvného tlaku
American Heart Association (AHA) a ďalšie organizácie odporúčajú ľuďom s vysokým krvným tlakom monitorovať si krvný tlak doma.Pravidelná kontrola krvného tlaku doma pomáha poskytovateľom starostlivosti určiť, či liečba funguje.Domáce tlakomery sú dostupné aj bez lekárskeho predpisu.Dôležité je ale vedieť nájsť dobrý domáci tlakomer a správne ho používať.
Monitorovanie krvného tlaku doma môže:
- Pomôcť pri včasnej diagnóze - Vlastné monitorovanie môže pomôcť poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti diagnostikovať vysoký krvný tlak skôr. Domáce monitorovanie je obzvlášť dôležité pre ľudí so zvýšeným krvným tlakom alebo iným stavom, ktorý by mohol prispieť k vysokému krvnému tlaku ako je cukrovka alebo problémy s obličkami.
- Pomôcť sledovať liečbu - Jediný spôsob ako zistiť či vaše zmeny životného štýlu alebo lieky fungujú je pravidelne kontrolovať krvný tlak. Monitorovanie zmien krvného tlaku doma vám a vášmu poskytovateľovi starostlivosti môže pomôcť pri rozhodovaní o liečbe, ako je úprava dávkovania alebo zmena liekov.
- Pomôcť pri kontrole - Sebamonitorovanie vám môže poskytnúť silnejší pocit kontroly nad vašim zdravím. Sebamonitorovanie vám môže pomôcť cítiť sa viac motivovaní kontrolovať svoj krvný tlak pomocou zlepšenej stravy, fyzickej aktivity a správneho užívania liekov.
- Pomôcť pri zaznamenávaní rozdielov - Niektorí ľudia majú rozdiely v krvnom tlaku v dôsledku nervozity počas lekárskej návštevy (hypertenzia bieleho plášťa). Iní ľudia, ktorých krvný tlak je počas prehliadok v poriadku, majú vyšší krvný tlak inde (maskovaná hypertenzia). Monitorovanie krvného tlaku doma môže pomôcť určiť, či máte skutočne vysoký krvný tlak.