Logo
( Po-Pia 8-16 hod. )
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Kategórie blogu
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Samokontrola pri diabetes mellitus?
01.09.2021

Samokontrola pri diabetes mellitus?

Cukrovka zostáva jedným z najzávažnejších chronických ochorení na celom svete vzhľadom na akútne a chronické komplikácie spojené so slabou kontrolou glykémie.

Samokontrola pri diabetes mellitus, cukrovka prvého a druhého typu, meranie cukru v krvi, pomocou glukomera, SMBG

V článku Samokontrola pri diabetes mellitus sa dočítate:

Štúdie ukázali, že včasná kontrola glykémie môže mať predĺžený priaznivý účinok trvajúci najmenej 10 rokov, čo môže znížiť riziko závažných mikro- a makro-vaskulárnych komplikácií-takzvaný dedičný efekt alebo metabolická pamäť. Novo diagnostikovaní pacienti s diabetom by preto mali čo najskôr optimalizovať kontrolu glykémie, aby sa efektívnejšie znížilo budúce riziko komplikácií spojených s cukrovkou.

Klasifikácia diabetes mellitus

 1. Diabetes mellitus 1. typu (DM1T)
 2. Diabetes mellitus 2. typu (DM2T)
 3. Iné špecifické typy diabetes mellitus
 4. Gestačný diabetes mellitus

Vlastné monitorovanie hladiny glukózy v krvi (SMBG) je dôležitou súčasťou modernej terapie diabetes mellitus.

SMBG bol odporúčaný pre ľudí s cukrovkou a ich zdravotníckych pracovníkov s cieľom dosiahnuť špecifickú úroveň kontroly glykémie a zabrániť hypoglykémii. Cieľom SMBG je zhromaždiť podrobné informácie o hladinách glukózy v krvi v mnohých časových bodoch, aby sa umožnilo udržanie konštantnejšej hladiny glukózy presnejšími režimami. Môže sa použiť na pomoc pri úprave terapeutického režimu v reakcii na hodnoty glukózy v krvi a na pomoc jednotlivcom prispôsobiť ich denný príjem, telesnú aktivitu a dávky inzulínu na zlepšenie kontroly glykémie.

SMBG môže pomôcť pri kontrole cukrovky

 • uľahčenie vývoja individualizovaného profilu glykémie, ktorý potom môže viesť zdravotníckych pracovníkov pri plánovaní liečby pre individualizovaný diabetický režim;
 • poskytnúť ľuďom s cukrovkou a ich rodinám možnosť primeranej každodennej liečby pri diéte a fyzickej aktivite, ako aj pri inzulíne alebo iných látkach;
 • zlepšenie rozpoznávania hypoglykémie alebo závažnej hyperglykémie u pacientov; a
 • zlepšenie vzdelávania pacientov a posilnenia postavenia pacienta v súvislosti s účinkami životného štýlu a farmaceutických intervencií na kontrolu glykémie.

Väčšina diabetológov sa však zhoduje na tom, že samošetrenie diabetu musí zahŕňať niektoré údaje SMBG a že motivovaní pacienti môžu ťažiť zo zvýšeného postavenia, ktoré SMBG prináša. Špecialisti na diabetes teraz odporúčajú, aby pacienti používali údaje SMBG na zmeny každodenného režimu a aby zdravotnícki pracovníci používali údaje SMBG na usmernenie zmien v liečebných režimoch. Americká diabetologická asociácia schválila snahy naučiť ľudí s cukrovkou aktívne používať údaje SMBG ako súčasť programu self-management zameraného na pacienta.

Použitie a frekvencia SMBG

SMBG funguje tak, že pacienti nechávajú každý deň alebo každý týždeň vykonať niekoľko testov na glukózu. Test najčastejšie zahŕňa napichnutie prsta lancetovým zariadením na získanie malej vzorky krvi, nanesenie kvapky krvi na reagenčný prúžok a stanovenie koncentrácie glukózy vložením prúžku do reflektančného fotometra na automatické odčítanie. Výsledky testov sa potom zaznamenajú do denníka alebo sa uložia do elektronickej pamäte glukomera. Ľudia s cukrovkou sa môžu naučiť používať svoje výsledky SMBG na opravu akýchkoľvek odchýlok mimo požadovaný cieľový rozsah zmenou príjmu sacharidov, cvičením alebo používaním väčšieho alebo menšieho množstva inzulínu.

Frekvencia, s akou by pacienti s cukrovkou mali monitorovať hladinu glukózy v krvi, sa líši od človeka k človeku. Väčšina odborníkov súhlasí s tým, že pacienti liečení inzulínom by mali monitorovať hladinu glukózy v krvi najmenej štyrikrát denne, najčastejšie nalačno, pred jedlom a pred spaním. Okrem toho môžu pacienti používajúci inzulín ťažiť zo získania hodnôt glykémie po jedle, ktoré im pomôžu presnejšie prispôsobiť inzulínový režim. Bola preukázaná pozitívna korelácia medzi frekvenciou SMBG a kontrolou glykémie u pacientov s diabetom 1. alebo 2. typu liečeného inzulínom. Pacienti liečení stredne, krátkodobo alebo rýchlo pôsobiacim inzulínom môžu mať prospech z údajov SMBG, aby mohli upraviť svoj režim.

U pacientov s diabetom 2. typu sa optimálna frekvencia SMBG líši v závislosti od farmaceutického režimu a od toho, či sú pacienti v adaptačnej fáze alebo sú v cieli kontroly glykémie. Ak má pacient stabilný perorálny režim s koncentráciou HbA 1c v cieľovom rozmedzí, je vhodné zriedkavé monitorovanie SMBG. V takýchto prípadoch môžu pacienti použiť údaje SMBG ako biofeedback v čase zvýšeného stresu alebo zmeny stravy alebo fyzickej aktivity.

U pacientov, ktorých cukrovka sa vymkne spod kontroly, alebo pre tých, ktorí majú zahájenú medikáciu, však údaje SMBG môžu byť nápomocné pri vytváraní alebo úprave režimu zvládania diabetu. Trvalá hyperglykémia nalačno môže napríklad naznačovať nadmerný výdaj glukózy v pečeni a pacienti, ktorí majú tento problém, môžu mať prospech z používania metformínu (Glucophage), ktorý, ako sa ukázalo, znižuje produkciu glukózy v noci z pečene. Navyše, pacienti s pretrvávajúcou postprandiálnou hyperglykémiou môžu mať prospech z užívania krátkodobo pôsobiaceho perorálneho lieku s jedlom buď na zníženie absorpcie uhľohydrátov (tj. Inhibítor alfa-glukozidázy, ako je akarbóza [precose] alebo miglitol [Glyset]) alebo stimuláciu sekrécie inzulínu pri čas jedla (tj. repaglinid [Prandin] alebo nateglinid [Starlix]).

Ľudia s diabetom 2. typu, ktorí používajú inzulín, by mali vykonávať SMBG najmenej štyrikrát týždenne, vrátane najmenej dvoch hodnôt nalačno a dvoch hodnôt po jedle. Je možné získať aj ďalšie merania pred spaním a pred jedlom. Premyslená interpretácia údajov SMBG pomôže pacientom a poskytovateľom zdravotnej starostlivosti pri výbere vhodných farmaceutických a životosprávnych režimov.

Zapisovanie nameraných hodnôt cukru v krvi pomocou glukomera, vysoká a nízka hladina cukrov, Diabetes Mellitus

Odporúčané meradlá

Aktuálne sa na trhu množstvo výrobcov s viac ako 20 typmi meračov. Merače sa líšia veľkosťou, hmotnosťou, dobou testovania, schopnosťami pamäte a špeciálnymi funkciami. Väčšina meračov môže merať hladinu glukózy v krvi iba v jednom alebo v dvoch krokoch. Väčšina z nich tiež obsahuje technológiu bez utierania, čo znamená, že používatelia nemusia po nanesení kvapky krvi na reagenčný prúžok zotrieť prebytočnú krv. Navyše mnoho metrov teraz vyžaduje len veľmi malé množstvo krvi, čím sa znižuje bolesť hlbokých rán z lancety.

Niekoľko novších meračov ponúka možnosť získať vzorky krvi z alternatívnych miest, napríklad z predlaktia namiesto prsta. To môže byť prospešné pre pacientov, ktorým je ťažké tolerovať neustále poranenia lancety na prstoch. Aj keď došlo k obavám, že presnosť alternatívneho testovania stránok je nižšia ako pre detekciu hypoglykémii, uvážlivé použitie tejto alternatívy môže prispieť k zlepšeniu priľnavosti na SMBG režimu.

Zložitejšie merače majú funkcie, ktoré pomáhajú pri identifikácii trendov a vytváraní grafov pre komplexnejšie sledovanie údajov, najmä pre pacientov, ktorí testujú niekoľkokrát denne.


Zhrnutie

SMBG môže hrať dôležitú úlohu pri zlepšovaní metabolickej kontroly u pacientov s diabetom. Odporúča sa pre pacientov liečených inzulínom a je žiaduci pre všetkých pacientov s cukrovkou. Rozumné používanie údajov SMBG môže pomôcť zlepšiť kontrolu glykémie, zvoliť antidiabetický režim a poskytnúť silnú spätnú väzbu pacientom, ktorí chcú zlepšiť metabolickú kontrolu.

 

Tento článok má len edukačný charakter, nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Štítky