Logo
( Po-Pia 8-16 hod. )
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. ČLÁNKY
  3. Tlakomery
Poznáte hodnoty krvného tlaku?

Poznáte situáciu kedy vám lekár meria tlak, na zariadení sa vyobrazia dve hodnoty no vy nerozumiete čo znamenajú?

Poskytujeme Vám jednoduché vysvetlenie hodnôt krvného tlaku

"Horné číslo" sa týka množstva tlaku vo vašich tepnách počas kontrakcie srdcového svalu. Toto sa nazýva systolický tlak.

"Spodné číslo" sa týka vášho krvného tlaku, keď je váš srdcový sval medzi údermi. Toto sa nazýva diastolický tlak. Obidve čísla sú dôležité pri určovaní stavu vášho zdravia srdca.

V nasledujúcej tabuľke si predstavíme súhrn možným nameraných hodnôt, ktorý nám pomôže pri ich čítaní a následnej interpretácii.

                                                                                           

Čísla väčšie ako ideálne rozpätie naznačujú, že vaše srdce pracuje príliš tvrdo na to, aby pumpovalo krv do zvyšku tela.

1. Normálny krvný tlak

V tomto prípade musí váš krvný tlak vykazovať najvyššie číslo (systolický tlak), ktoré je medzi 90 a menej ako 120 a spodné číslo (diastolický tlak), ktoré je medzi 60 a menej ako 80.

Hodnoty krvného tlaku sú vyjadrené v milimetroch ortuti. Táto jednotka má skratku mm Hg. Normálnym odpočtom by bol akýkoľvek krvný tlak pod 120/80 mm Hg a nad 90/60 mm Hg u dospelého človeka. Ak ste v normálnom rozmedzí, nie je potrebný žiadny lekársky zásah. Mali by ste však udržiavať zdravý životný štýl a zdravú váhu, aby ste zabránili rozvoju hypertenzie . Pomôcť môže aj pravidelný pohyb a zdravé stravovanie.

2. Zvýšený krvný tlak

Hodnoty vyššie ako 120/80 mm Hg sú „červenou vlajkou“, ktorú si musíte osvojiť pri zvykoch zdravých pre srdce. Ak je váš systolický tlak medzi 120 a 129 mm Hg a váš diastolický tlak je nižší ako 80 mm Hg, znamená to, že máte zvýšený krvný tlak.

Aj keď sa tieto čísla technicky nepovažujú za vysoký krvný tlak, dostali ste sa z normálneho rozsahu. Zvýšený krvný tlak má dobrú šancu premeniť sa na skutočne vysoký krvný tlak, čo zvyšuje riziko srdcových chorôb a mozgových príhod .

Na zvýšený krvný tlak nie sú potrebné žiadne lieky. Ale práve vtedy by ste mali prijať voľbu zdravšieho životného štýlu. Vyvážená strava a pravidelné cvičenie môže pomôcť znížiť krvný tlak na zdravú rozsahu a pomáhajú predchádzať zvýšený krvný tlak z rozvojových do plnohodnotného hypertenzie.

3. Hypertenzia: 1. fáza

Všeobecne vám bude diagnostikovaný vysoký krvný tlak, ak váš systolický krvný tlak dosiahne medzi 130 a 139 mm Hg alebo ak váš diastolický krvný tlak dosiahne medzi 80 a 89 mm Hg. Toto sa považuje za hypertenziu 1. stupňa.

Mnohí odborníci však konštatujú, že ak je táto nameraná hodnota ojedinelá a jedinečná nemusí sa automaticky jednať o vysoký krvný tlak. Diagnóza hypertenzie v ktorejkoľvek fáze závisí od priemeru vašich čísel za určité časové obdobie.

Váš lekár vám môže pomôcť zmerať a sledovať krvný tlak a overiť, či je príliš vysoký. Možno sa budete musieť pustiť do užívania liekov ak sa váš krvný tlak nezlepší po jednom mesiaci od dodržiavania zdravého životného štýlu, najmä ak už máte vysoké riziko srdcových chorôb. Ak máte menšie riziko, lekár vás možno bude chcieť sledovať do troch až šiestich mesiacov po prijatí zdravších návykov.

Ak máte 65 rokov alebo viac a ste inak zdraví, lekár pravdepodobne odporučí liečbu a zmeny životného štýlu, akonáhle bude váš systolický krvný tlak vyšší ako 130 mm Hg. Liečba dospelých vo veku 65 rokov a starších, ktorí majú závažné zdravotné problémy, by sa mala uskutočňovať od prípadu k prípadu.

4. Hypertenzia: 2. fáza

Stupeň 2 vysokého krvného tlaku naznačuje ešte závažnejší stav. Ak váš krvný tlak ukazuje najvyššie číslo 140 alebo viac, alebo spodné číslo 90 alebo viac, považuje sa to za hypertenziu 2. stupňa.

V tomto štádiu lekár odporučí jeden alebo viac liekov na udržanie vášho krvného tlaku pod kontrolou. Na liečbu hypertenzie by ste sa však nemali spoliehať iba na lieky. Životné návyky sú v 2. etape rovnako dôležité ako v ostatných fázach.

5. Nebezpečná zóna – hypertenzná kríza

Hodnota krvného tlaku nad 180/120 mm Hg naznačuje vážny zdravotný problém. Odborníci označujú  jav pri týchto vysokých meraniach ako "hypertenzná kríza." Krvný tlak v tomto rozmedzí si vyžaduje urgentnú liečbu, aj keď nedochádza k žiadnym sprievodným príznakom.